POŘÍZENÍ KOŤÁTKA

 

Už jste se rozhodli, že je sphynxík pro Vás ten pravý společník, jste natěšeni na malého ,,vlezlounka,, kterého budete mít neustále za sebou, na sobě a okolo sebe. Jste připraveni poskytnout mu péči a lásku po dlouhou řadu let.
Teď Vás čeká to nejdůležitější vybrat si svoje vysněné koťátko. Hodně důležité je neunáhlit se a zvolit dobře. Krásná fotka na inzertním portálu a ,,výhodná, cena by určitě neměly být  zásadním měřítkem Vašeho výběru. 
Informujte se o chovatelských stanicích, jeďte se na koťátka nezávazně podívat. Žádná solidní CHS Vám návštěvu neodmítne, naopak bude mít radost, že se zajímáte a přistupujete k pořízení nového člena rodiny zodpovědně. Uvidíte jak žijí kočky v domácnosti CHS, v jakém jsou prostředí, zdravotním stavu a kondici. Všechna zvířata by měla být čistá, čilá, bez známek nemoci, nebo zanedbání, měla by působit pohodovým dojmem bez známek jakéhokoliv stresu.
Chovatel by se Vám měl věnovat a být Vám ,,k dispozici,, před i po prodeji kotěte. Měl by Vám odpovědět na všechny Vaše dotazy, ukázat zdravotní testy. Nemusíte se stydět zeptat na cokoliv. Chovatel chápe, že třeba nemáte zkušenost a se vším Vám rád poradí. Na druhou stranu ale očekávejte i dotazy od chovatele. Není to proto, že by měl potřebu Vás nějak ,,zpovídat,, ale potřebuje se ujistit, že jeho miminko najde dobrý domov, kde ho budou milovat a bude mít tu nejlepší péči. Odvozem koťátka Váš kontakt s chovatelem většinou nekončí, rád s Vámi zůstane v kontaktu, aby věděl jak se jeho miminkům daří.

 

DOBRÝ CHOVATEL se pozná podle:
- neschovává se jen za název stanice, komunikuje svým jménem, pozve Vás na nezávaznou návštěvu, abyste koťátka viděli, zajímá se proč má prodat kotě právě Vám
- odchovává pouze koťátka s průkazem původu - vystavení PP stojí 150,-Kč tudíž všichni kdo tvrdí, že z finančních důvodů PP nevystavují lžou a nejspíš chovají na jedincích, kteří by do chovu neprošli, nebo byli z nějakého důvodu z chovu vyřazeni
- kupní smlouva s garancemi je samozřejmostí - kromě kupní smlouvy, očkovacího průkazu /případně europasu/, PP dostanete i kopie testů rodičů, většinou i nějakou výbavičku do začátku
- chovné páry jsou testovány na rizikové nemoci - FELV, FIV, HCM - jsou pravidelmě očkovány a odčervovány
- koťata neprodá dříve než ve 13-ti  týdnech - sice jsou schopná jíst sama už od 6ti týdnů, ale to neznamená, že jsou samostatná, do tohoto věku potřebují mámu a sourozence kvůli socializaci a výchově, proto si mladší kotě nikdy neberte
- kotě je minimálně 3x odčerveno a 2x očkováno, v případě domluvy i očipováno
- kotě dostanete zdravé, bez jakéhokoliv příznaku nemoci i kdyby to bylo ,,jen,, pšíkání nebo rýma
- pro kotě si vždy osobně přijedete a vyberete si ho /pokud už není poslední volné/, kotě Vám nebude předáno anonymně někde v obchodním domě nebo na benzince
- chovatelský servis a následná komunikace je samozřejmostí

 

Příprava na nového člena domácnosti:
Než si pro svoje vysněné koťátko pojedete, je potřeba připravit mu doma zázemí, aby se cítilo dobře a nic mu nescházelo.
Doma by koťátko mělo mít škrabadlo, pelíšek, 2-3 misky na vodu a krmení a záchůdek s podestýlkou, na kterou je zvyklé. Také bychom měli mít připravené kleštičky na drápky a šampon. Velmi důležité jsou i nějaké hračky, aby se koťátko mohlo zabavit a mohli jsme si s ním hrát.
Nesmíme také zapomenout na pořízení přepravky, se kterou si pro koťátko pojedete.

 

Po příjezdu domů:
Hurááá konečně si vezete domů vytoužené koťátko a začínáte přemýšlet jak mu příchod do nového domova co nejvíc zpříjemnit a usnadnit. Nebojte sphynxíci problém se zvyknutím v novém domově nemají. Po příjedzu do nového se sice můžou cítit nejistě, ale to brzy přejde.
Po příchodu domů otevřete koťátku přepravku a nechte koťátko vylézt ven, aby mohlo vše prozkoumat a prošmejdit. Dejte mu na prozkoumání dostatek času a prostoru, na mazlení budete mít celý jeho život. Pokud máte doma ještě jiné kočičky nebo pejska, nechte ať se očuchají, v případě že byste viděli náznak nějaké agrese /syčení a prskání je normální/ zasáhněte a seznamování rozložte klidně do několika dnů.
Koťátko většinou vyleze během chvilky a drze prozkoumává své okolí, běží k připraveným mističkám s vodou a papáním, na které je zvyklé z domova. Velmi brzy navštíví i záchůdek, aby ho mohlo třeba jen pořádně probrabat. Pokud o záchůdek nebude jevit zájem ukažte mu ho a postavte ho do něj.
Také mu nezapomeňte ukázat škrabadlo a hlavně místo na spaní - Vaši postel.
Pokud jste už tohle všechno zvládli, můžete si začít užívat mazlení a společné chvíle s Vaším koťátkem.